Відтворення

Фізіологія і патологія відтворення, основи андрології, технологічні карти та програми відтворення.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Середа, 14 грудня 2016 13:17
 • Залишити коментар

Статевий цикл – це складний нейрогуморальний ланцюговий рефлекторний процес, за якого відбувається комплекс морфологічних та функціональних змін у статевих органах і усьому організмі самки, спрямованих на створення сприятливих умов для відтворення, протягом від однієї до наступної стадії збудження. 

Розвивається статевий цикл у корів у три стадії: збудження, гальмування і зрівноваження.
Стадія збудження характеризується чотирьома феноменами: тічки загального збудження, охоти і овуляції.
Ознаками тічки є: помірний набряк статевих губ,

почервоніння слизової оболонки переддвер’я піхви і власне піхви, виділення слизу із статевої щілини. На початку тічки він прозорий і виділяється в невеликій кількості. Його добре помітно на кінці хвоста або на підлозі, коли тварина лежить у стійлі. По середині періоду тічки слиз стає скловидно-прозорим, шнурами виділяється з статевих шляхів. У кінці тічки кількість слизу зменшується, він набуває в’язкої консистенції і мутніє. У 52,8 % тварин у ньому спостерігаються включення пухирців повітря.
Тривалість тічки у корів складає 2–3 доби; від початку стадії статевого збудження до овуляції (рис. 1).

Trivalіst fenomenіv stadії zbudzhennja statevogo ciklu
Рисунок 1 – Тривалість феноменів стадії збудження статевого циклу

 

Через 6–49 годин від початку тічки під впливом високої концентрації естрогенів виникає загальне збудження, яке характеризується змінами загального стану організму. В цей період у тварин відмічають прискорення дихання і серцебиття, підвищення температури тіла, часте сечовипускання. Корови стають неспокійними, часто проявляють агресивність відносно тварин нижчого класу ієрархії, а інколи й відносно тварин вищих рангів, інтенсивно облизують себе та інших тварин, часто мукають, лягають, піднімають хвіст, обнюхують статеві органи і сечу інших корів, ходять за іншими коровами, стоять біля них і часто кладуть голову на їх спину, чи крижі, стрибають на них та дозволяють їм стрибати на себе.


За одну стадію збудження на корову здійснюється близько 56 (3–104) сплигувань, що є причиною появи у неї саден у ділянці кореня хвоста, крижів і маклаків. Самки з ознаками статевого збудження проявляють локомоторний рефлекс, обнюхують статеві органи самців, інколи намагаються стрибати на них. При обнюхуванні сечі і статевих органів самки стоять нерухомо, голову тримають горизонтально, інколи водять нею з боку в бік, витягують шию, верхню губу загортають догори (реакція Флемена). В цей період корови відходять від бугаїв при спробі плигати на них. Якість молока змінюється і при випоюванні телятам може з’являтися проносна дія.


Тривалість статевого збудження змінюється залежно від пори року і має деякі породні особливості. У корів молочних порід цей феномен продовжується від 13 до 36 годин.


Установлено також зв’язок між кількістю тварин у стадії збудження і її тривалістю: коли статеву активність проявляла одна корова – ознаки статевого збудження реєстрували протягом 11,6 год, а коли в охоті одночасно перебували більше 7 тварин – тривалість статевого збудження збільшувалася до 17,1 год. У зв’язку з тим, що найбільша кількість естрогенів виділяється перед та на початку статевої охоти, феномени загальної реакції у цей час проявляються найбільш яскраво.


Статева охота у корів настає через 6–12 годин після появи ознак статевого збудження і характеризується позитивною сексуальною реакцією самки на самця (рис. 2).Projav refleksu neruhomostі
Рисунок 2 – Прояв рефлексу нерухомості

 

Корова прагне до бугая, приймає позу для статевого акту і допускає його. В момент коїтусу корова в охоті стоїть нерухомо, приймаючи стійке положення. Статева домінанта досягає кульмінаційного розвитку і пригнічує харчові рефлекси та збільшує рухливість тварин. На початку охоти спостерігається збільшення граафового фолікула в яєчнику, він має щільну, тугу консистенцію, а в другій половині спостерігається його флуктуація.


Під впливом передовуляторного піку ЛГ в граафових міхурцях збіль-шується синтез гіалуронідази та простагландинів. Вони підвищують продукування та активність протеолітичних ферментів, зокрема колагенази і плазміну. Що забезпечує відокремлення яйценосного горбика від стінки, а також лізис і стоншення стінки фолікула з утворенням стигми. Під впливом цих змін та наростання відносного вакууму в черевній порожнині, що створює перепад тиску між внутрішнім середовищем граафового міхурця та черевною (тазовою) порожнинами відбувається овуляція – розрив стінки граафового міхурця з виходом зрілої, здатної до запліднення яйцеклітини разом з оточуючими її фолікулярними клітинами і рідиною на бахромку яйцепроводу. У корів овуляція не співпадає з статевою охотою і відбувається спонтанно через 24–33 години після початку або через 10–15 після закінчення статевої охоти. Іноземні автори, орієнтуючись на прояв “рефлексу нерухомості”, знайшли, що овуляція відбувається через 27,6±6,0 годин від початку його прояву. У молодих корів (до 7 років) овуляція здебільшого (68,2 %) відбувається у правому яєчнику, а у корів старше 7-ми років – у лівому (80 %).


Після овуляції стадія збудження змінюється стадією гальмування статевого циклу. Симптоми статевого збудження в цей час зникають, а ознаки тічки значно зменшуються. Слизова оболонка переддвер’я піхви набуває блідо-рожевого кольору, тічковий слиз стає в’язким, мутнуватим, його кількість значно зменшується, а набряклість зникає.


Стадія врівноваження статевого циклу характеризується повною відсутністю ознак тічки, охоти та загальної реакції.


БАБАНЬ О.А., канд. вет наук, консультант-менеджер ТОВ «Текро»

 

Прочитано 14353 разів Відредаговано Понеділок, 13 лютого 2017 10:08

Схожі статті

 • ВИЯВЛЕННЯ ОПТИМАЛЬНОГО ЧАСУ ОСІМЕНІННЯ

  Статеву охоту у корів і телиць визначають рефлексологічним методом. Пробників готують зі здорових, статево активних, фізично міцних бугаїв віком 8 – 10 міс. Під час відбору пробника звертають увагу на стан статевих органів, копитець, постанову кінцівок, особливо тазових, оскільки вони слугують опорою при плиганні на самок. 

  За одним пробником закріплюють 100 – 150 самок. Щоб запобігти гальмуванню статевих рефлексів пробників утримують окремо від самок, а від пробників, з відведеним у бік статевим членом, один раз на тиждень отримують сперму на штучну вагіну. Щоденно вранці і ввечері на 1,5 – 2 год. бугаїв-пробників випускають у загони, де утримуються неплідні, отеленні (з 4 – 6-го дня після родів), осіменінні (з 10-го по 30-й день після осіменіння) корови. Після виявлення позитивної реакції самку вилучають із стада. Якщо цього не зробити, пробник може не реагувати на інших тварин зі статевою охотою.

  Оскільки корови під час стадії збудження статевого циклу активно проявляють локомоторний рефлекс, Д.Д. Логвинов запропонував застосовувати метод

 • НЕЙРОГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ ВІДТВОРНОЇ ФУНКЦІЇ

  Статевий цикл – це складний нейрогуморальний ланцюговий рефлекторний процес, за якого відбувається комплекс морфологічних та функціональних змін у статевих органах і усьому організмі самки, спрямованих на створення сприятливих умов для відтворення, протягом від однієї до наступної стадії збудження. Розвивається статевий цикл у корів у три стадії: збудження, гальмування і зрівноваження.

  В основі статевого циклу лежать періодично повторювані циклічні зміни у

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 290-29-30

Телефон блогу 2Факс: (044) 290-29-38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: cow@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок