Основи повноцінної годівлі

Основи годівлі, раціони, поживність речовин.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Годівля телят Годівля телят
Середа, 23 листопада 2016 08:46
 • Залишити коментар

На сьогоднішній день в умовах інтенсивного розвитку тваринництва підвищення молочної продуктивності неможливе без економічно-обгрунтованої системи вирощування ремонтного молодняку. Тому, організація і технологія вирощування ремонтного молодняку повинна базуватися на закономірностях індивідуального росту і розвитку та сприяти формуванню тварин з міцною конституцією і високою продуктивністю. Адже відомо, що від недорозвиненості органів внаслідок недостатньої годівлі та невідповідних умов утримання, за один період вирощування, залишає негативні наслідки та впливає на майбутню продуктивність. 

Виходячи з цього ціллю системи вирощування ремонтного молодняку залишається – найдешевше та найшвидше отримати повноцінний ремонтний молодняк та виростити високопродуктивну корову.
Відомо, що вирощувати ремонтний молодняк необхідно так, щоб у дворічному віці мати первістку із середньодобовим надоєм 30–35 кг і більше. Саме тому, у технології вирощування ремонтного молодняку розрізняють деякі періоди

 • від народження до 15–20 – денного віку (профілакторний період);  
 • від 15–20 – денного до 4–6 – місячного віку (молочний період);  
 • від 4–6 до 15 – місячного віку (період інтенсивного росту і розвитку); 
 • від 15 до 18 – місячного віку (період відтворення); 
 • від 18 до 27 – місячного віку (нетелі першої та другої половини тільності – період формування майбутньої корови).

Одним із найбільш важливих періодів на нашу думку є перший (профілакторний період), що повязаний з колостральним імунітетом. Новонароджене теля має отримати свіже, чисте молозиво (з високим вмістом імуноглобулінів) протягом першої години від народження. Слід пам’ятати, при згодовуванні молозива через зонд знижується рівень абсорбції антитіл. Проте з іншого боку, краще згодувати молозиво через зонд, а ніж теля недоотримає його, а відповідно і небуде захищеним (рисунок 1).


Trivalіst kolostral nogo іmunіtetu
Рисунок 1 – Тривалість колострального імунітету

Організовуючи годівлю телят у цей період, необхідно пам'ятати, що різні відділи травного каналу теляти розвинені нерівномірно. 

Так, спочатку основну роль в перетравленні відіграє сичуг, найбільший із передшлунків і складає 1–1,5 л, а у великих телят до 2 л, тоді, як в дорослих тварин він має лише 6–8 % від загального обєму (рисунок 2).
Rozvitok peredshlunkіv u VRH
Рисунок 2 – Розвиток передшлунків у ВРХ

Крім того, відомо, що сичуг становить 60 % від загального розміру шлунку маленького теляти. На відміну від цього, у дорослої корови він складає лише 8 %. При народженні сітка і рубець становлять близько 30 % від розміру шлунку, а книжка – 10 %.
Коли теля досягає 4-тижневого віку, сітка і рубець становлять 58 %, книжка залишається майже незмінною – 12 %, а частка сичуга падає до 30 %. Відділи шлунка ростуть пропорційно до розміру тіла теляти. Коли теля сягне 12-тижневого віку, сітка та рубець становитимуть більше 2/3 шлунку. Книжка становитиме 10 %, а сичуг – лише 20 % відповідно. Сичуг продовжує функціонувати так само, як і при народженні, але фактично збільшується за розміром. Сітка і рубець зростають за розміром та функціонально, вони стають найважливішими частинами багатокамерної системи шлунку.
З розвитком шлунку теля починає функціонувати, як доросла жуйна тварина. Тому, основним завданням в цей період годівлі телят – сприяти розвитку рубця та його сосочків (рисунок 3).

Розвиток сосочків рубця
Рисунок 3 – Розвиток сосочків рубця

З даних рисунків видно, що у телят які споживають молоко і зерно, сосочки рубця ростуть більшими і стінки рубця товстішають по мірі росту теляти. Для порівняння, телята, які споживають молоко і сіно до 8 чи 12 тижня мають погано розвинені сосочки і стінки рубця залишаються тонкими, незважаючи на споживання сіна. По суті, рубець 4-тижневого теляти, що їсть молоко і зерно, значно розвиненіший, ніж 12-тижневого теляти, що їсть молоко і сіно. Розвиток рубця телят, що отримують молоко, зерно і сіно, буде різним у різних телят в залежності від того, якому сухому корму вони віддають перевагу. Отже, мала кількість зерна і вода потрібні для травлення і для продукування масляної кислоти в рубці. Це в свою чергу сприяє розвиткові більш функціонального рубця, який може краще перетравлювати зерно, а згодом і грубі корми.
До початку функціонування рубця перетравлення поживних речовин залежить від діяльності сичуга й кишечника. Крім цього відомо, що перші 2–3 тижні після народження вміст сичуга у теляти має відносно низьку кислотність і недостатню (для рослинних кормів) перетравну силу сичужного ферменту. Телята в цей час практично не засвоюють сахарозу і крохмаль, натомість добре – лактозу, галактозу і глюкозу молока. Крім цьогго доведено також, що молочний жир у телят перетравлюється на 94–97 %. У цей період найціннішим кормом є молозиво і молоко матері. Якщо з якихось причин материнського молозива немає, його можна з успіхом замінити молозивом від іншої здорової новотільної корови або розмороженим.
Починаючи з 4–7 днів і до закінчення профілакторного періоду телята повинні споживати переварену й охолоджену до 20–35 °С воду. Але за годину до згодовування молозива чи молока і годину після цього воду телятам давати не слід.
Сьогодні у світовій практиці широко використовують маломолочну систему вирощування молодняку, яка передбачає згодовування передстартових і стартових комбікормів. Так, беззаперечним лідером у галузі годівлі ВРХ є компанія “ТЕКРО“, яка пропонує високоякісний стартерний комбікорм для телят “ТЕКРОСТАРТ“.
Передстартовий корм “ТЕКРОСТАРТ“ згодовується після молока починаючи з невеликих порцій. Рекомендується до передстартового корму додавати плющене зерно кукурудзи (стимулювання розвитку передшлунків), що дасть можливість після 60 дня поступово перейти на концентровані корма господарства і забезпечити стабільні середньодобові прирости.
Теля привчати до споживання високоякісного стартового гранульованого комбікорму необхідно розпочинаючи з четвертого дня після народження. Розпочинаючи з 10–12 днів цей комбікорм повинен знаходитися у годівниці теляти постійно. Також постійно (за винятком години до і години після випоювання молочних кормів) у теляти повинна бути свіжа вода.
Текростарт теляті згодовують до 2-місячного віку, використовуючи на одну тварину 35–38 кг. Адже, відомо, що сухий корм сприяє розвиткові більшої кількості різноманітних бактерій і простіших. Ці мікроорганізми швидко ростуть на вуглеводах зерна і продукують леткі жирні кислоти, масляну і пропіонову. Ці кислоти забезпечують поживні речовини для теляти і стимулюють розвиток рубця.
Використання престартеру для телят “Текростарт“ гарантує

 • стійке зростання та розвиток (середньодобовий приріст 750 гр); 
 • скорочення періоду випойки до 6 тижнів, зниження потреби в молоці або ЗЦМ; 
 • оптимальний розвиток рубця та передшлунків, що дозволяє теляті раніше переходити на грубі корми;
 • профілактика захворювань шлунково-кишкового тракту; 
 • зниження непродуктивних витрат (ветпрепарати, лікування, виранжіровка, падіж); 
 • зниження витрат на роботу персоналу по догляду за телятами.

Для досігнення бажаного результату необхідно: 

 • 1. Згодовувати “Текростарт“ першого тижня життя. 
 • 2. Забезпечувати постійно свіжим кормом упродовж дня.
 • 3. Вільний доступ до чистої води. 
 • 4. Максимальна гігієна.

Таким чином, правильна годівля з використанням корму “Текростарт“– перший крок у вирощуванні здорового, продуктивного ремонтного молодняку для молочного стада.


БАБАНЬ О.А., канд. вет. наук, ТОВ “ТЕКРО“
ЩУР В.П., лікар вет. медицини, ТОВ “ТЕКРО“
ЩУР Д.В., лікар вет. медицини, ТОВ “ТЕКРО“

Прочитано 11436 разів Відредаговано Понеділок, 13 лютого 2017 10:00

Схожі статті

 • ЗА ПРОТЕЇНОМ НА ПОВНІЙ ШВИДКОСТІ

  Швидкість… вона заворожує… надає шалений заряд енергії… емоції переповнюють

  Хто прийде першим? Хто чемпіон? І це мова не про спорткари та не про шалену атмосферу під час Формули 1.

  Швидкість – один із найважливіших факторів успіху в заготівлі сінажу. Адже саме швидкість вирішує, скільки ми отримаємо в майбутньому сінажі:

  енергії протеїну небажаних продуктів ферментації тощо.

  Відповідно від кількості втрачених легкорозчинних вуглеводів буде залежати пропорційно зростаючий показник вмісту кислотно-детергентної клітковини (КДК).

  Найпомітніша швидкість, яка відразу кидається в очі, це

 • ЗАМІННИКИ МОЛОКА – ЗДЕШЕВЛЕННЯ ЧИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОЩУВАННЯ МОЛОДНЯКУ?

  Безумовно, молочний період вирощування телят – найбільш відповідальний та затратний у системі вирощування ремонтного молодняку великої рогатої худоби. Технологія в цей період, не залежно від господарських умов, повинна бути спрямована на розв’язання трьох головних завдань:

  збереження життя при забезпеченні відмінного здоров’я ростучих тварин;

  формування здатності до ефективного збільшення маси за оптимального розвитку усіх систем і органів організму;

  подальша здатність сформованого організму до розмноження в оптимальні вікові періоди.

  Для тварин молочного напряму продуктивності більшості порід, які використовуються у господарствах України, цільовими стандартами оптимального росту і розвитку ремонтних телиць в молочний період можуть бути середньодобові прирости на рівні 750-800 г за досягнення живої маси 135-140 кг у 112 днів, що дасть змогу осіменити їх у віці 14-15 місяців живою масою 380-420 кг.

 • ВІДТВОРЕННЯ І ГОДІВЛЯ

  Відомо, що основною метою відтворення є отримання від однієї корови одного теляти на рік. Для того щоби працював даний алгоритм міжотельний інтервал повинен складати 315 днів (285 днів вагітності + 30 днів післяродовий період). 

  Звідси отримуємо оптимальну тривалість сервіс періоду – 50 днів. Тобто, для проведення плідного осіменіння ми маємо

Більше в цій категорії: ВІДТВОРЕННЯ І ГОДІВЛЯ »

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 290-29-30

Телефон блогу 2Факс: (044) 290-29-38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: cow@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок