Основи повноцінної годівлі

Основи годівлі, раціони, поживність речовин.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Середа, 01 лютого 2017 13:42
  • Залишити коментар

Безумовно, молочний період вирощування телят – найбільш відповідальний та затратний у системі вирощування ремонтного молодняку великої рогатої худоби. Технологія в цей період, не залежно від господарських умов, повинна бути спрямована на розв’язання трьох головних завдань:

збереження життя при забезпеченні відмінного здоров’я ростучих тварин;

формування здатності до ефективного збільшення маси за оптимального розвитку усіх систем і органів організму;

подальша здатність сформованого організму до розмноження в оптимальні вікові періоди.

Для тварин молочного напряму продуктивності більшості порід, які використовуються у господарствах України, цільовими стандартами оптимального росту і розвитку ремонтних телиць в молочний період можуть бути середньодобові прирости на рівні 750-800 г за досягнення живої маси 135-140 кг у 112 днів, що дасть змогу осіменити їх у віці 14-15 місяців живою масою 380-420 кг.

Виникає закономірне питання, що ж слід розуміти під оптимальною організацією технологічного процесу, на яке однозначної відповіді просто не існує, оскільки підходити до цього доцільно, виходячи із конкретних господарських умов підприємства.   Проте, у більшості випадків стикаємося із ти-повими помилками при організації молочного періоду, такими як: сподівання на те, що природа сама усе врегулює (головне – нагодувати теля); якщо теля народилося, скажімо, ввечері, то напоїти вперше молозивом його вранці – буде достатньо (забуваючи про те, що запізнення з випоюванням молозива у 3-4 рази підвищує ризик захворюваності телят); головне забезпечити теля оптимальною кількістю молозива, а умовами утримання можна знехтувати.

Проте, жодне із цих формулювань не буде правильним. Більше того, система вирощування телят у молозивний, а пізніше й у молочний періоди їх життя справляє неабиякий вплив на наступну молочну продуктивність корови і дрібниць або другорядних питань тут бути не може.

Подекуди помилковим вважається твердження, що можна зекономити на використанні молочних кормів у початковий період вирощування телят, а натомість надолужити у більш старшому віці. Звичайно, найдорожчою є годівля молодняку в перші періоди його життя, але й економити в цей період не слід, оскільки від того, який старт отримає тварина, буде залежати інтенсивність її росту в подальші періоди. Тому, за будь-якої технології, молочному періоду необхідно приділяти максимум уваги. Звичайно, з фізіологічної точки зору найкращим кормом для теляти на початковому етапі його життя є молоко матері. Проте, не завжди це так, позаяк дуже часто стараються зекономити через використання для випоювання «маститного» молока або молока з вмістом антибіотиків (без термічного оброблення), яке непридатне для реалізації, а це, своєю чергою, є ще однією принципово недопустимою помилкою навіть за оптимально налаштованих усіх інших технологічних аспектах.

За нинішніх цін на незбиране молоко) просто необхідно подбати про ефективну його заміну, оскільки правильно вибраний замінник, як показує досвід багатьох успішних підприємств, дозволяє суттєво зекономити на молочному періоді вирощування молодняку, а натомість більш ефективно перейти від молочного до об’ємного типів годівлі, що також є запорукою подальших оптимальних параметрів росту і розвитку тварин.

Чи економічно доцільно використовувати замінник молока показують надзвичайно прості математичні розрахунки: якщо кількість сухої речовини в заміннику складає 95%, а в молоці – 12,7%, то відповідно еквівалент заміни за сухою речовиною складе 7,48, а якщо врахувати, що сумарна кількість білків та жирів у заміннику на рівні 90% від вмісту в молоці, то 1 кг замінника відповідає 6,73 кг незбираного молока. Тому, якщо ціна на незбиране молоко сьогодні в середньому складає 9,00 грн/кг, то еквівалентна гранична ціна на замінник може складати до 60,57 грн (9 х 6,73). Тому при ціні на замінник, вищій від 60,57 грн, вигідніше використовувати в годівлі телят незбиране молоко, в іншому випадку – замінник.

Як же правильно обрати замінник? Основним критерієм, який можна побачити лише через інтенсивність росту і розвитку та стан здоров’я теляти, є хімічна композиція та інгредієнти, що використовуються у заміннику. Для порівняння, у 3-тижневому віці теляти перетравність протеїну із незбираного молока знаходиться на рівні 94%, тоді як із сухого перегону – 92%, сироват-ки – 65%, протеїнового концентрату із сої – лише біля 60%, тому чим більше у заміннику міститься джерел молочного білку, тим він буде кращим для теляти. Другим, не менш важливим показником, є жир, який із молока перетравлюється на 95%, а, наприклад, із технічного жиру, – всього на 87%. Найбільш об’єктивним критерієм перевірки якості замінника є концентрація у його складі сирої клітковини: якщо її міститься до 0,15% – це свідчить про те, що рослинний білок відсутній; 0,15-0,50% – невисокий вміст, а понад 0,50% – рослинного білку багато.

Як правило, при використанні молочного замінника інтенсивність росту телят на 10-15% нижча, ніж при випоюванні незбираного коров’ячого молока, що вважається допустимим показником у тому випадку, якщо це не позначається на стані здоров’я теляти. Тут вибір стоїть на користь економії.

Коли ж завершити випоювання телятам молока або його замінника? Відповідь на це питання дуже просте – коли сформується у них рубцеве травлення, а формується воно лише з потраплянням в рубець твердого корму. Найкращим твердим кормом, як показують численні дослідження та практичний досвід останніх років, є повнораціонний гранульований комбікорм, який необхідно включати в раціон з 4-5-го дня життя і використовувати мінімум до 4-місячного віку. Такий корм, поряд із високим вмістом протеїну та енергії, повинен мати відмінні та привабливі смакові якості. Сигналом для зняття телят із випоювання є об’єм добового споживаного ними не менше 1% комбікорму від маси тіла. 

Подальше вирощування молодняку, за правильно сформованого рубцевого травлення, буде успішними за умови забезпечення тварин оптимальною кількістю енергії та протеїну на всіх етапах росту і розвитку. Тобто, головною запорукою успіху вирощування молодняку великої рогатої худоби, є ефективний старт у молочний період. А віддати перевагу випоюванню незбираного молока чи оптимального за ціною-якістю замінника – справа виключного кожного.

 

Сергій Блюсюк, кандидат с.-г. наук, начальник відділу сервісу з ВРХ компанії ТОВ «Текро»

Прочитано 936 разів Відредаговано Понеділок, 13 лютого 2017 09:11

Схожі статті

  • ГОДІВЛЯ ТЕЛЯТ ВІД НАРОДЖЕННЯ ДО ВІДЛУЧЕННЯ

    На сьогоднішній день в умовах інтенсивного розвитку тваринництва підвищення молочної продуктивності неможливе без економічно-обгрунтованої системи вирощування ремонтного молодняку. Тому, організація і технологія вирощування ремонтного молодняку повинна базуватися на закономірностях індивідуального росту і розвитку та сприяти формуванню тварин з міцною конституцією і високою продуктивністю. Адже відомо, що від недорозвиненості органів внаслідок недостатньої годівлі та невідповідних умов утримання, за один період вирощування, залишає негативні наслідки та впливає на майбутню продуктивність. 

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 239-17-74

Телефон блогу 2Факс: (044) 239-17-75

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: cow@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок