Основи повноцінної годівлі

Основи годівлі, раціони, поживність речовин.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Вівторок, 29 травня 2018 06:48
 • Залишити коментар

Люцерна без перебільшення є королевою кормових культур, проте через особливості хімічного складу відноситься до рослин, консервування яких проходить надзвичайно важко. Ефективне виробництво високоякісного сінажу із високобілкових кормових культур – одна із ключових умов конкурентоспроможності сучасного молочного скотарства. Незважаючи на високі досягнення у прогресивних технологіях виробництва сінажу, його якість у переважній більшості випадків залишається незадовільною.

Близько третини усього трав'яного і люцернового силосу або сінажу при заготівлі все ж піддається небажаному бродінню, а в умовах господарств України цей показник ще на порядок вищий. При цьому технологічні помилки у ферментації знижують кормову цінність одержаного сінажу, споживання корму тваринами і, тим самим, продуктивність основного раціону. Такий сінаж, як правило, містить високу частку масляної кислоти, виробленої маслянокислими бактеріями (клостридіями), що розмножуються в сінажній масі і утворюють спори. А велика кількість спор клостридій у сінажі негативно впливає у кінцевому вираженні на якість молока.

Більше того, вони, як і інші шкідливі мікроорганізми (ентеробактерії, лістерії), загрожують здоров'ю

тварин. Продукти обміну речовин клостридій – це велике навантаження на тварин (кетози, збільшення кількості соматичних клітин). Із розвитком клостридій одночасно пов'язані великі втрати поживних речовин. Клостридії практично неможливо видалити з молока, так як вони дуже стійкі до екстремальних спеки та холоду, а також дезінфікуючих засобів та хімічних речовин будь-якого виду.

Розмноження окремих патогенних форм клостридій може викликати раптове виникнення захворювань, інші форми призводять до псування силосу з відомими негативними наслідками для практично всіх сфер виробничого про-цесу всередині і за межами стійла. Особливо небезпечні токсини, утворені клостридіями, зокрема С. Botulinum (ботулізм).

Не секрет, що пров’ялювання зеленого корму знижує ризик неправильного бродіння, тому не слід відмовлятися від цієї процедури там, де її можна провести. Чим більше білка міститься в зеленому кормі, тим більш велика ступінь пров’ялювання потрібна. Але, як показала практика, не за будь-яких погодних умов можливе досить швидке проведення цієї процедури. Тому, подовження тривалості пров’ялювання досить часто призводить до нанесення більшої шкоди, ніж користі (табл. 1).

 

t 1Vtrati sіnazhu na shljahu vіd polja do shovishha

Таблиця 1. Втрати сінажу на шляху від поля до сховища

Збільшення тривалості пров’ялювання, наприклад через погодні умови або через високу врожайність маси з високою вологістю, призводить до втрат поживних речовин. Кормова цінність зібраного врожаю зменшується, вміст цукру падає, і шкідливі мікроорганізми встигають розмножитися ще до закладання корму в сховище. Крім того, зі збільшенням часу пров’ялювання зростає також загроза забруднення сінажної маси. Високе забруднення корму ґрунтом при збиранні нерідко призводить до великої кількості спор клостридій у масі, що консервується. Також, при занадто сильному пров’ялюванні, часто відсутні докази неправильного бродіння, і високої контамінації спорами клостридій, і далі, при згодовуванні, можуть виникнути захворювання у корів.

Таким чином, якщо сінаж сильно забруднений або якщо занадто затягнувся польовий етап заготівлі, в гру вступають клостридії. Залишковий цукор і молочна кислота ферментуються цукролітичними клостридіями в масляну кислоту, а рівень pH знову зростає (рис. 1).

r 1 Utvorennja kislot ta zmіna rN u nejakіsno zbrodzhenomu sіnazhі

Рис. 1. Утворення кислот та зміна рН у неякісно збродженому сінажі (H. Jeroch та ін., 1993)

Щоб допомогти на практиці вирішити ці проблеми, слід комбінувати короткострокове слабке зневоднення з додаванням спеціально розроблених для цього препаратів. Головною метою цієї стратегії є гарантування високої якості отриманого сінажу. Для цього необхідно правильно вибрати відповідний засіб для забезпечення оптимального консервування.

До «надійної добавки», в прямому сенсі цього вислову, необхідно пред'являти наступні вимоги:

• Принцип дії добавки повинен доповнювати процес пров’ялювання корму. Обидві дії повинні впливати синергічно і доповнювати одна одну.

• Добавка повинна не лише пригнічувати неправильне бродіння і розмноження клостридій в сінажній масі, але й одночасно знешкоджувати вже наявні в масі спори.

• Для гарантованого ефекту добавка повинна абсолютно рівномірно розподілятися в масі. Це можливо лише з рідкими препаратами.

Процес ферментації – складний процес, на який впливають фактори субстрату та активність мікроорганізмів. Він полягає в утворенні молочнокислими бактеріями із наявного в рослині цукру молочної кислоти за відсутності доступу повітря (анаеробно), що призводить до зниження pH. Таке зниження повинно пройти настільки швидко, наскільки це можливо, щоб запобігти розвитку шкідливих мікроорганізмів (клостридій та ентеробактерій). Найбільші шанси на успіх перерахованих вище вимог можливі при «керованій ферментації»: це не хімічне консервування (як, наприклад, мурашиної кислотою), і не спонтанно протікаючий біологічний процес. Це комбінація, де залишається природний процес бродіння, але він управляється правильно підібраними і нешкідливими діючими речовинами, які надають підтримку присутнім в зеленому кормі епіфітним молочнокислим бактеріям, пригнічуючи їх конкурентів.Таким чином, можна запобігти маслянокислому бродінню і пов'язаному з цим зростанню рівня вмісту спор клостридій в сінажі. Крім того, виключаються вже наявні у зібраному врожаї спори клостридій, наприклад, через забруднення землею. Наведені в таблиці 2 результати експериментів доводять це твердження.

t 2 Vmіst klostridіj

Таблиця 2. Вміст клостридій у сінажі із забрудненої трави та в екскрементах корів після згодовування сінажу

З огляду на зниження вмісту спор клостридій в сінажі, керована ферментація – один із небагатьох заходів, що володіють таким важливим ефектом як поліпшення гігієни годівлі великої рогатої худоби. Особливо, якщо з сирого молока виготовляють твердий сир, слід звернути увагу на те, що це абсолютно не приводить до розмноження клостридій та лістерій в сінажі. Надійне придушення клостридій, лістерій та інших «порушників спокою» можливе за вмілого управління ферментацією з використанням ефективних хімічних субстанцій.

Автори:

Сергій Блюсюк, к. с.-г. н., начальник відділу сервісу з ВРХ компанії "TEKРO"

Валерій Алєксєєв, консультант компанії "ТЕКРО"

 

 • Дізнатися більше про силосування та отримати консультацію можна за телефоном,Viber: +38 050 375 43 57
Прочитано 2586 разів Відредаговано Середа, 02 серпня 2023 13:19

Схожі статті

 • ЗА ПРОТЕЇНОМ НА ПОВНІЙ ШВИДКОСТІ

  Швидкість… вона заворожує… надає шалений заряд енергії… емоції переповнюють

  Хто прийде першим? Хто чемпіон? І це мова не про спорткари та не про шалену атмосферу під час Формули 1.

  Швидкість – один із найважливіших факторів успіху в заготівлі сінажу. Адже саме швидкість вирішує, скільки ми отримаємо в майбутньому сінажі:

  енергії протеїну небажаних продуктів ферментації тощо.

  Відповідно від кількості втрачених легкорозчинних вуглеводів буде залежати пропорційно зростаючий показник вмісту кислотно-детергентної клітковини (КДК).

  Найпомітніша швидкість, яка відразу кидається в очі, це

 • П'ятдесят відтінків силосу

  Ідея цієї статті виникла в результаті тривалого спілкування з власниками та фахівцями молочних ферм. Кукурудзяний силос вважається дуже простою сировиною і при використанні двійкової системи оцінювання (вдався або не вдався), його оцінка майже завжди - «нормально». І це не тільки проблема наших фермерів, так само відбувається і у більшості фермерів Німеччини. Мало хто готовий визнати проблеми з кукурудзяним силосом, адже вони не так помітні як, наприклад, в силосі з люцерни.

  Ми звикли все спрощувати. В силосі може бути мало цілого зерна, але якщо він більш-менш добре втрамбований, вкритий двома плівками та використовується бічна плівка - ось мабуть основний набір для більшості технологій. Якщо це все виконано, ми можемо поставити собі 3 плюси і вважати, що зробили все від нас залежне. Все решта - це проблеми врожаю, відсутність погоди, поломки техніки та інші фактори, якими ми, на жаль,

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 290-29-30

Телефон блогу 2Факс: (044) 290-29-38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: cow@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок