Відтворення

Фізіологія і патологія відтворення, основи андрології, технологічні карти та програми відтворення.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Вівторок, 09 травня 2017 18:32
  • Залишити коментар

Осіменіння корів проводять ректо-, мано- та візоцервікальними способами, телиць – ректо-, візо- та епіцервікальними.

Перед введенням сперми обов’язково проводять “вологу” або “суху” обробку зовнішньої поверхні статевих губ і промежини. Для “вологої” обробки використовують теплий розчин фурациліну (1:5000) або фурацилін такої ж концентрації, виготовлений на ізотонічному розчині NaCl. Зволожену поверхню статевих губ ретельно витирають ватними тампонами з верху донизу статевої щілині. За “сухої” обробки зовнішню поверхню статевих губ протирають сухими ватними тампонами.

Цервікальний з ректальною фіксацією шийки матки спосіб введення сперми (ректоцервікальний, бімануальний). Сперму вводять за допомогою приладів одноразового використання: п’ятипалої поліетиленової рукавички, полістиролових катетерів довжиною 450 мм, пластмасових двограмових шприців з гумовою чи пластмасовою муфтою, поліетиленових ампул, гумових або пластмасових балончиків, пайєтовводжувачів та зоошприців з металевим подовжувачем. Підбір інструментів залежить від методу і форми зберігання сперми.


Цервікальне осіменіння корів і телиць з ректальною фіксацією шийки матки проводять в її канал на глибину 6–8 см за допомогою металевих і одноразових полімерних інструментів, фіксуючи шийку матки рукою через пряму кишку (рис. 1, 2).Shema rektocervіkalnogo osіmenіnnja korіv
Рис. 1 – Схема ректоцервікального осіменіння корів

 

Shema vvedennja katetera v shijku matki korovі
Рис. 2 – Схема введення катетера в шийку матки корові

 

Перед осіменінням обробляють зовнішні статеві органи корови. Потім миють руки і дезінфікують їх спиртовим тампоном. Знезаражують кут пакета з ампулами, який надрізають, і через отвір виштовхують шийку ампули та зрізають її конус стерильними ножицями. Таким же чином на 2 см виштовхують кінець катетера із пакета і відразу ж приєднують до нього підготовлену ампулу. У катетер набирають сперму без пухирців повітря у стовпчику і розміщують його на підставці, яка знаходиться у ящику-термостаті за кімнатної температури. Отвори пакетів запаюються або затискують скріпками. На інструмент одягають санітарний чохол, а на руку – полімерну рукавицю, яку зволожують теплою мильною водою. У другу руку беруть інструмент зі спермодозою (рис. 3).

Sanіtarnі chohli
Рис. 3 – Санітарні чохли

 

Великим і вказівним пальцями руки в рукавиці розкривають статеву щілину і вводять катетер знизу вверх і вперед під кутом 30–40° по верхній стінці приблизно до середини піхви і його довжини, а потім інструмент спрямовують горизонтально у напрямку до шийки матки. Підтримуючи катетер, руку в зволоженій рукавиці вводять у пряму кишку і, за необхідності, звільняють її від калових мас, відхиливши катетер трохи вбік. Перед введенням катетера в шийку матки досліджують статеві органи самки. Особливу увагу звертають на ригідність матки і стан яєчників. Після цього рукою фіксують шийку матки, відшукують її розетку і під контролем пальця катетер вводять у канал шийки. Канал шийки матки відшукують великим пальцем або мізинцем, залежно від способу фіксації шийки. Під контролем пальця катетер вводять у шийку матки на глибину 6–8 см. Потім стискують ампулу (шприц) і вводять сперму з одночасним відтягуванням катетера до середини каналу шийки матки. Не розтискаючи ампулу, катетер обережно виймають із статевих органів самки, а руку із прямої кишки. Інструмент і рукавицю після осіменіння знищують.

При використанні сперми, розфасованої в пайєти, розморожують спермодозу і пайєту протирають стерильною серветкою від залишків води, струшуючи так, щоб повітряна кулька піднялася до верхньої (запаяної) пробки, і відбулося знезаражування її поверхні. Стержень пайєтовводжувача відтягують на довжину пайєти, яку заводською пробкою вставляють у циліндр до упору. Кінець її відрізають перпендикулярно біля самої пробки (на середині повітряної кульки) і на інструмент фіксують стерильний одноразовий полімерний чохол (рис. 4).

Nіzh dlja obrіzannja pajєt

Рис. 4 – Ніж для обрізання пайєт

 

При цьому слідкують, щоб пластикове фіксаційне кільце було зняте з конуса шприца, оскільки чохол буде заблокований раніше, ніж щільно зафіксує пайєту. Впевнившись у надійному з’єднанні пайєти з конусом чохла, його фіксують до циліндра інструмента одним із способів, залежно від конструкції фіксаційного пристрою; чохли з розрізом – за допомогою фіксаційного кільця; без розрізу – нагвинчуванням його на різьбу циліндра або за допомогою спеціального затискувача. Готовність приладу до роботи перевіряють повільним проштовхуванням стержня до появи крапельки сперми на вершині інструмента.

Для використання пайєт різних об’ємів (міді – 0,5 мл та міні – 0,25 мл) застосовують універсальний пайєтовводжувач, циліндр якого виготовлений окремо від фланця із внутрішнім отвором різного діаметра по краях (відповідно для міді- та мініпайєт). Замість фланця інструмент має металеву муфту.

Перед використанням пайєтовводжувач стерилізують, збирають циліндр з муфтою так, щоб вільним залишався його край з отвором, який відповідає розміру пайєти (0,25 чи 0,5 мл). Подальші операції проводять аналогічно, як звичайного пайєтовводжувача (рис. 5).Pajєtovvodzhuvachі fіrmi Minitübe
Рис. 5 – Пайєтовводжувачі фірми Minitübe

 

БАБАНЬ О.А., канд. вет. наук, консультант ТОВ «ТЕКРО»

Прочитано 5054 разів Відредаговано Вівторок, 09 травня 2017 18:58

Схожі статті

  • ВИЯВЛЕННЯ ОПТИМАЛЬНОГО ЧАСУ ОСІМЕНІННЯ

    Статеву охоту у корів і телиць визначають рефлексологічним методом. Пробників готують зі здорових, статево активних, фізично міцних бугаїв віком 8 – 10 міс. Під час відбору пробника звертають увагу на стан статевих органів, копитець, постанову кінцівок, особливо тазових, оскільки вони слугують опорою при плиганні на самок. 

    За одним пробником закріплюють 100 – 150 самок. Щоб запобігти гальмуванню статевих рефлексів пробників утримують окремо від самок, а від пробників, з відведеним у бік статевим членом, один раз на тиждень отримують сперму на штучну вагіну. Щоденно вранці і ввечері на 1,5 – 2 год. бугаїв-пробників випускають у загони, де утримуються неплідні, отеленні (з 4 – 6-го дня після родів), осіменінні (з 10-го по 30-й день після осіменіння) корови. Після виявлення позитивної реакції самку вилучають із стада. Якщо цього не зробити, пробник може не реагувати на інших тварин зі статевою охотою.

    Оскільки корови під час стадії збудження статевого циклу активно проявляють локомоторний рефлекс, Д.Д. Логвинов запропонував застосовувати метод

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 290-29-30

Телефон блогу 2Факс: (044) 290-29-38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: cow@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок