Відтворення

Фізіологія і патологія відтворення, основи андрології, технологічні карти та програми відтворення.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Понеділок, 13 серпня 2018 13:30
  • Залишити коментар
Знання репродуктивного циклу дає можливість чітко управляти відтворенням та досягати кращих результатів. Однак, в організмі та у гонадах і в матці в цілому, впродовж статевого циклу відбувається цілий ряд в першу чергу ендокринних змін.

Статевий цикл – це складний нейрогуморальний ланцюговий рефлекторний процес, за якого відбувається комплекс морфологічних та функціональних змін у статевих органах і усьому організмі самки, спрямованих на створення сприятливих умов для відтворення, протягом від однієї до наступної стадії збудження. Розвивається статевий цикл у корів у три стадії: збудження, гальмування і зрівноваження.

В основі статевого циклу лежать періодично повторювані циклічні зміни у функціонуванні системи епіфіз–гіпоталамус–гіпофіз–яєчники–матка.

Регулюючу роль відтворної функції епіфіза пов’язують із секрецією меланотоніну, який впливає на репродуктивні процеси через

регуляцію секреції гонатропін-рилізинг-факторів, лютеїнізуючого (ЛГ) і фолікулостимулюючого (ФСГ) гормонів. Синтез меланотоніну змінюється з віком, часом доби і пов’язаний з тривалістю фотоперіоду. Він регулює статеве дозрівання і сезонність розмноження. У нічний час та при зменшенні добового фотоперіоду концентрація меланотоніну різко зростає, а вдень, при збільшенні добового фотоперіоду та статевому дозріванні – знижується, що безпосередньо впливає на інтенсивність прояву статевої охоти. Охота у корів настає через 6–12 годин після ознак статевого збудження і характеризується позитивною сексуальною реакцією самки на самця. При цьому, тварина стає занадто активною, заплигує на інших корів, відмовляється від корму. Овуляція наступає – через 10–15 годин після закінчення статевої охоти, чому сприяє висока концентрація ЛГ.

Самими цікавим фактом є те, що кров вільною від гормонів бути не може. Гормони постійно присутні в крові у різних концентраціях. Залежно від концентрації отримуємо ту чи іншу дію.

Репродуктивний цикл, його періоди та фізіологічні аспекти

Не потрібно бути видатним ученим аби зрозуміти, що репродуктивний цикл корів триває 315 днів, з них 285 днів припадає саме на вагітність, термін якої не можливо пришвидшити чи зменшити – це фізіологія, яка закладена природою, 30 днів – це тривалість післяродового періоду, за який організм корови повинен відновитися, в першу чергу – матка, тому що під час рододопомоги ми можемо травмувати її або шийку, що своєю чергою може ускладнити наступне осіменіння. В той час як календарний рік триває 365 днів, (365 днів – 315 днів = 50 днів). Залишається 50 днів для того, щоб провести плідне осіменіння.

На сьогоднішній день оптимальним сервіс періодом є 80–90 днів. Але, як показує практика, часто на господарствах сервіс період значно триваліший, причиною цього може бути висока продуктивність, роздій або негативний енергетичний баланс. Все це може призвести до того, що корова не завагітніла після осіменіння.

Але, чому ж 50 днів сервіс-періоду поки є нереальним для наших господарств і через що не можемо отримати бажаної ефективності?

В першу чергу це фізіологічні обмеження, оскільки овуляцію у корів впродовж 14 днів після отелу індукувати не можна, а навіть якщо вона зможе прийти в охоту то овуляції не відбудеться. Другим важливим моментом є те що, як показує практика, в стандартному молочному стаді повноцінний цикл відновлюється з 40 до 60 дня після отелення тільки у 30 % корів. І третє, що є теж важливим, якщо ми говоримо про високопродуктивних корів то у них є такий процес, як затримка овуляції, коли виділяється недостатньо лютеїнізуючого гормону, який відповідає за овуляцію (рис. 1).

Skhema vidnovlennia FSH ta znyzhenyi syntez LH
Рисунок 1 – Схема відновлення ФСГ та знижений синтез ЛГ

 

Якщо проаналізувати схему, то рівень того самого фолікулостимулюючого гормону є високим, що активно стимулює фолікулогенез до 30–40 дня, але немає достатньої концентрації лютеїнізуючого гормону (ЛГ), що призводить до ановуляторного статевого циклу.

Що відбувається з цими фолікулами які ростуть? Вони зазнають зворотного розвитку ( атрезія), що може відбутися двома шляхами. Один із них, це лютеїнізація (утворення жовтого тіла), а другий – це утворення фолікулярної кісти. Тобто, власне оцей період є критичним.

Слід пам’ятати, що перша повноцінна овуляція відбувається у 30 % корів на 50–80 дні лактації (рис. 2).

Vidnovlennia mekhanizmiv ovuliatsii 2
Рисунок 2 – Відновлення механізмів овуляції

 

Слід розуміти, що повноцінний цикл спостерігається у 69% корів, ановуляторний – у 31% та з подовженою лютеальною фазою – у 21% корів.

Якщо говорити, наприклад, за довготривале функціонування жовтого тіла (це дні після родів), в такому випадку втрачається цілих два-три цикли. Через те, що у яєчнику залишається жовте тіло, яке виділяє у кров високий рівень прогестерону. Він теж важливий, тому що дає можливість утворюватися рецепторам на вторинних фолікулах, які сприймають дію зовнішніх гормонів.

Необхідно розуміти, що всі гормональні процеси та цикли в організмі тварини використовують енергію без якої неможливий їх перебіг, тому для відтворення важливою складовою є годівля та енергетичний баланс в організмі.

Важливість енергетичного балансу

Якщо розглянути годівлю, як важливу складову відтворення, бачимо що енергетичний баланс, який безпосередньо залежить від якості і кількості з’їденого корму напряму впливає на заплідненість. До 30–45-го дня, цей баланс буде негативним, через інволюційні процеси в матці. В цей період проходить повноцінна овуляція, а далі починається пік лактації (рис. 3).Vazhlyvist enerhetychnoho balansu 3
Рисунок 3 – Важливість енергетичного балансу

 

Слід пам’ятати, що висока продуктивність та негативний енергетичний баланс призводять до зменшення активності слизових оболонок (рис. 4).

 

Vplyv enerhetychnoho balansu i pidvyshchennia rivnia metabolizmu na reproduktsiiu 4

Рисунок 4 – Вплив енергетичного балансу і підвищення рівня метаболізму на репродукцію


Самим цікавим залишається те, що підвищення рівня метаболізму призводить до посилення катаболізму естрадіолу і прогестерону в печінці, що в свою чергу призводить до їх зниження в крові і, як наслідок до слабкого прояву охоти, затримки овуляції та зниження заплідненості, а в іншому – до збільшення частоти ембріональної смертності та абортів.

На сьогоднішній день компанія ТЕКРО має чудовий продукт “TekroProtect“ який гарантує захист печінки.

В організмі все взаємопов’язано: зменшення ЛГ, відсутність циклу, затримка овуляції і зниження заплідненості, як результат, ми отримаємо ембріональну смертність. Все це іде ланцюжком, один за одним. Оскільки зменшення рівня прогестерону призводить до зниження цілісності слизових оболонок та розвиток метриту (рис. 5).


Priamyi zviazok defitsytu enerhii z endometrytom 5
Рисунок 5 – Прямий зв’язок дефіциту енергії з ендометритом

 

Інший момент, якщо говорити знову ж таки за дефіцит енергії, то може виникнути гліпогікемія і гіпоінсулінемія, зменшитися концентрація гонадотропіно-рилізин гормону (ГНРГ), а варіант добавити його зовнішньо може не спрацювати, тому що не буде рецепції, про яку ми вже згадували (рис. 6).

 

Defitsyt enerhii pryzvodyt do lipohlikemii ta hipoinsulinemii 6
Рисунок 6 – Дефіцит енергії призводить до ліпоглікемії та гіпоінсулінемії

 

Другий варіант, це зменшення лептину, інгібування того ж самого ГНРГ.

Успішне осіменіння буде залежати не тільки від яйцеклітини, гормонів, а й від якості сперми, яку необхідно перевіряти на елементарну рухливість та дотримуватись правил підготовки сперми для подальшого її використання за призначенням.

Варто знати…
Якщо у корови немає проблем зі здоров’ям, тоді охота може тривати близько 12 годин, а якщо присутня кульгавість – набагато менше (рис. 7).

 

Vplyv kulhavosti na proiav okhoty
Рисунок 7 – Вплив кульгавості на прояв охоти

 

Її інтенсивність або тривалість зменшується, тому що для організму це травматичне і супроводжується виділенням різних медіаторів запального процесу. І як наслідок оці процеси стосовно циклу нестійкі, вони не домінуючого характеру. Якщо ми ведемо мову за безприв’язне утримання – це відсоток заплигування. Коли у тварини хворі кінцівки, тоді самки не так інтенсивно реагують одна на одну, що також призводить до дефіциту ЛГ (рис. 8).

 

Kulhavist vyklykaie defitsyt LH 8
Рисунок 8 – Кульгавість викликає дефіцит ЛГ

 

Ембріональна смертність

Якщо говорити за ембріональну смертність, то є ще один критичний період (12–15-й день після запліднення), який пов’язаний з низьким рівнем прогестерону. В цей період в організмі збільшується рівень естрадіолу, що призводить до лютеоліцизу та розсмоктування жовтого тіла і, як наслідок ембріональної смертності (рис. 9).

Rozvytok embrionalnoi smertnosti 9
Рисунок 9 – Розвиток ембріональної смертності

Узагальнюючи репродукцію в цілому існує так зване правило Скідмора, яке свідчить про те що 80 % корів мають відновити циклічність до 45 дня після отелу; 80 % корів мають бути осімінені до 80 дня лактації та у 80 % корів вагітність до 150 дня лактації.


БАБАНЬ О.А., канд. вет. наук, консультант чеської компанії «ТЕКРО»

 

ЗАМОВИТИ фітогенну добавку ГЕПАТОПРОТЕКТОРНОЇ ДІЇ ви можете за телефоном: +38 050 375 43 68

 

TekroProtekt
 
Прочитано 4627 разів Відредаговано Середа, 22 квітня 2020 19:09
Більше в цій категорії: « ПІДГОТОВКА СПЕРМИ ДО ВВЕДЕННЯ

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 290-29-30

Телефон блогу 2Факс: (044) 290-29-38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: cow@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок