Ветеринарія

Хвороби, технологічні карти обробок.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Понеділок, 27 лютого 2017 20:41
  • Залишити коментар

Серед причин тривалої неплідності корів значне місце займають гіпофункція, гіпотрофія, персистентне жовте тіло, фолікулярна й лютеальна кіста та склероз яєчників. 

Гіпофункція яєчників – хвороба самок, що характеризується анафродизією, нормальними розмірами гонад, гладенькою їх поверхнею, відсутністю жовтого тіла та везикулярних фолікулів.
За трансректального дослідження яєчники мають нормальні розміри (від 2,0х1,5х1,5 до 4,0х3,0х3,0 см), гладеньку поверхню, без жовтих тіл та везикулярних фолікулів, відчутних під час пальпації (рис. 1).

Makrokartyna yayechnyka korovy za gipofunkciyi
Рисунок 1 – Макрокартина яєчника корови за гіпофункції

 

За ультразвукового дослідження гонад корів мають однорідну ехоструктуру, нормальні розміри, кількість везикульрних фолікулів зменшена, а жовті тіла відсутні (рис. 2).

Exograma yayechnyka korovy za gipofunkciyi
Рисунок 2 –Ехограма яєчника корови за гіпофункції: 1 – тканинии яєчника


Гіпофункцію яєчників реєструють у 10 – 65 % неплідних корів. Майже у половини (43,3 %) корів з гіпофункцією яєчників виявляють запалення молочної залози.

Гіпотрофія яєчників характеризується анафродизією, зменшенням розмірів гонад (менше 2,0 х 1,5 х 1,5 см), кількості фолікулярних клітин і везикулярних фолікулів та клітин жовтого тіла.

За трансректального дослідження яєчники мають розміри менше 2,0х1,5х1,5 см, продовгувато-овальну форму, гладеньку поверхню, відсутність функціональних утворень (везикулярних фолікулів і жовтих тіл) (рис. 3).

Makrokartyna yayechnykiv korovy za gipotrofiyiРисунок 3 – Макрокартина яєчників корови за гіпотрофії

 

За ультразвукового дослідження у яєчниках візуалізується неоднорідна ехоструктура тканин, ущільнення кіркового шару гонад у вигляді ехопозитивної ділянки, без везикулярних фолікулів і жовтих тіл (рис. 4).

Exograma yayechnyka za gipotrofiyi
Рисунок 4 – Ехограма яєчника за гіпотрофії: 1 – тканини яєчника; 2 – ехопозитивна ділянка.


Гіпотрофія яєчників реєструється у 2–60 % корів, переважно молодих, з першою – другою лактаціями за неповноцінної годівлі та порушення умов утримання і підготовки ремонтних телиць.

Персистентне жовте тіло яєчника – жовте тіло, яке не лізувалося під час родів або після стадії збудження у неплідних самок впродовж статевого циклу.

Може утворюватися з жовтого тіла вагітності, статевого циклу або шляхом лютеїнізації фолікула за ановульторного статевого циклу.

За траректального дослідження жовте тіло виступає над поверхнею яєчника у вигляді грибоподібного, конусоподібного чи іншої форми утворення з пружно-еластичною консистенцією (рис. 5).Makrokartyna yayechnyka korovy za persytenciyi zhovtogo tila
Рисунок 5 – Макрокартина яєчника корови за перситенції жовтого тіла

 

За ультразвукового дослідження структура тканин жовтого тіла неоднорідна, дрібнозерниста. Від тканин яєчника відрізняється зниження ехощільності (має темно-сіре зображення) (рис. 6).

Exograma yayechnyka korovy z persystentnym zhovtym tilom
Рисунок 6 –Ехограма яєчника корови з персистентним жовтим тілом: 1 – тканини яєчника; 2 – жовте тіло

 

З метою диференціальної діагностики персистентного жовтого тіла і – статевого циклу проводять дворазове ультразвукове і трансректальне дослідження з інтервалом у 14 днів.

Під кістами яєчників розуміють патологічні порожнини, що утворюються в яєчнику з ановуляторних граафових міхурців або жовтих тіл в результаті накопичення в них рідини.

Кіста яєчників фолікулярна – патологічне утворення з ановуляторного фолікула, стінка якого вистелена фолікулярними клітинами і секретує естрогени.

Іноземні автори рекомендують називати кістою яєчників новоутворені порожнини діаметром більше 25 мм, які персистують в ньому довше 10 діб за відсутності жовтого тіла. Але кісти можуть мати менший діаметр, особливо в післяотельний період у корів первісток та діагностуватися разом із жовтим тілом того ж або протилежного яєчника. В нашій практиці був випадок, коли за дослідження вагітної корови в одному яєчнику було діагностоване жовте тіло “відмінної” якості, а в іншому – кіста з діаметром близько 5 см.

За трансректального дослідження відчувається один або декілька флуктуючих міхурів різної форми і розміру (рис. 7).

Makrokartyna folikulyarnoyi kisty yayechnyka korovy
Рисунок 7 – Макрокартина фолікулярної кісти яєчника корови

 

За ультразвукового дослідження фолікулярна кіста має вигляд ехонегативних порожнин (має чорний колір) з ехопозитивною капсулою (світло-сірий колір) (рис. 8).

Exograma folikulyarnoyi kisty yayechnyka korovy
Рисунок 8 – Ехограма фолікулярної кісти яєчника корови: 1 – ехонегативне порожнина; 2 – ехопозитивна капсула


Кіста яєчників лютеальна – патологічне утворення з жовтого тіла, що має лютеїнову тканину і секретує прогестерон.

За трансректального дослідження відчувається як товстостінне утворення ущільненої консистенції різної форми (рис. 9).

Makrokartyna yayechnyka korovy z lyutealnoyu kistoyu

Рисунок 9 – Макрокартина яєчника корови з лютеальною кістою

 

За ультразвукового дослідження візуалізується ехонегативна порожнина заповнена рідиною з потовщеними стінками (рис. 10).

Exograma lyutealnoyi kisty yayechnyka korovy

Рисунок 10 – Ехограма лютеальної кісти яєчника корови: 1 – ехонегативне порожнина; 2 – стінка кісти


Зазвичай, захворювання реєструють у 5-10 % корів, проте є дані літератури про виявлення кіст у 30 % корів господарства. Доведено, що на поширеність патології мають вплив генетика, умови годівлі, менеджмент технології відтворення та багато інших факторів.

Частіше кісти яєчників діагностують у дійних корів, тоді як у корів м’ясного напряму продуктивності захворювання виникає надзвичайно рідко.

Вважається, що високопродуктивні корови більш схильні до захворювання ніж низькопродуктивні. Хоча ряд авторів доводить, що не молочна продуктивність зумовлює виникнення кіст, а зростання рівня естрогенів при кістозі призводить до збільшення надоїв.

Зростання частоти виникнення захворювання відмічають при незбалансованій годівлі, особливо за надлишку легкоперетравного білку та згодовуванні кормів багатих фітоестрогенами (конюшини, суданки).

Склероз яєчників – хвороба, що характеризується розростання в яєчниках сполучної тканини із заміщенням функціональної.

За трансректального дослідження яєчники частіше зменшених розмірів, щільної консистенції, бугристі, а фолікули і жовті тіла відсутні (рис. 11).


Makrokartyna yayechnyka korovy za sklerozu
Рисунок 11 – Макрокартина яєчника корови за склерозу

 

За ультразвукового дослідження візуалізується неоднорідна ехоструктура яєчника з ехопозитивними тяжами за відсутності фолікулів і жовтих тіл (рис. 12).

Exograma yayechnyka korovy za sklerozu
Рисунок 12 – Ехограма яєчника корови за склерозу: 1 – яєчник; 2 – ехопозитивні тяжі.

 

БАБАНЬ О.А. канд. вет. наук, консультант ТОВ “Текро“

Прочитано 11286 разів Відредаговано Понеділок, 27 лютого 2017 21:14

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Популярні статті

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 290-29-30

Телефон блогу 2Факс: (044) 290-29-38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: cow@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок