Ветеринарія

Хвороби, технологічні карти обробок.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Вівторок, 23 травня 2017 20:36
  • Залишити коментар

Скручування матки (Torsio uteri) являє собою поворот матки навколо поздовжньої своєї осі на 90°–180°–360° (чверть, пів оберта та повний оберт) вліво або вправо. 

Причинами скручування матки можуть бути падіння тварин з перевертанням навколо поздовжньої осі тіла, сильні поштовхи, удари в ділянці черева, ущемлення у вузьких проходах, стрибки під час руху по нерівній поверхні, особливо за спуску з гори вниз, різке вставання тварин з положення на боку і поворотом тулуба на 90°. Іноді скручування матки виникає під час родів за активного руху плода, зміні його позиції, бурхливих переймах і потугах, недостатньому розкритті родового каналу.

Скручування матки зумовлюється особливістю анатомо-топографічної структури її фіксуючого апарату. У корів з розвитком вагітності матка зміщується вперед та опускається до нижньої черевної стінки, а широкі маткові зв’язки, що її підтримують відходять від малої кривизни рогів і направлені вгору і назад. Вся краніальна частина матки залишається вільною,

а зв’язки розміщуються з боків шийки і навіть каудально від неї. Таке положення призводить до того, що велика кривизна і краніальна частина матки не зафіксовані з боків, можуть зміщуватися вправо або вліво з перекручуванням її тіла, шийки і краніального відділу піхви. Сприяє цьому велика маса матки наприкінці вагітності і в період родів, яка може досягати − 70–110 кг.

За скручування матки до настання родів у тварини спостерігається неспокій, вона переступає тазовими кінцівками, оглядається на живіт, лягає і швидко піднімається, припиняється жуйка. Температура тіла знаходиться в межах норми, апетит відсутній, а дихання і частота пульсу прискорені. В такому стані тварина може перебувати 2−3 доби іноді і більше. Потім тварина заспокоюється, можливе самовиправлення матки і корова одужує.

За скручування матки в передродовому періоді у тварини спостерігаються всі ознаки настання родів, але з родових шляхів не виділяються навколоплідні води і не виводиться плід. Через 2−3 дні плід гине, перейми і потуги слабшають і зникають, а стан здоров’я тварини значно гіршає. За відсутності мікрофлори у матці мертвий плід муміфікується, а при проникненні мікроорганізмів плід розкладається, розвивається запалення матки та інтоксикація. Можливий розвиток сепсису і внаслідок цього смерть тварини.

Для встановлення діагнозу, визначення ступеня і напрямку скручування матки проводили вагінальне і ректальне дослідження корови.

Вагінальним дослідженням виявляли наявність спіралеподібних складок у піхві каудально від шийки матки. За сильного скручування спіралеподібні складки закривають доступ руки до шийки матки.

Ректальним дослідженням установлюють наявність косих (спіралеподібних) складок на тілі матки краніально від її шийки. Широка маткова зв’язка з боку, в який сталося скручування, натягнута, а протилежна − розслаблена (рисунок 1).

Shema polozhennja matki v normі ta za skruchuvannja vpravo
Рисунок 1 – Схема положення матки в нормі (А) та за скручування – вправо (Б, В)

 

Для надання рододопомоги коровам за скручування матки рекомендуються різні методи. За незначного скручування, коли шийка матки відкрита, беруть рукою за передлежачу частину плода і повертають його разом з маткою у бік, протилежний скручуванню.

Поширеним методом виправлення матки є швидке перевертання тварини через спину навколо її повздовжньої осі в сторону скручування. Вибирають просторе, рівне місце і повал тварини проводять на бік у який скручена матка. Зв’язують попарно окремо грудні і тазові кінцівки корови, а потім різко (ривком) перевертають тварину навколо її осі у сторону скручування матки. Матка з плодом відстає від швидкого обертання тіла тварини, розкручується і приймає нормальне положення.

Ефективним є розкручування матки за методом Шефера. Повал корови проводять на бік, у який відбулося скручування матки. Зв’язують окремо грудні і тазові кінцівки. На живіт між останнім ребром і маклаком, поперек корови кладуть дошку завдовжки 3−4 м, завширшки 30 см, завтовшки 4 см (рисунок 2).Polozhennja doshki
Рисунок 2 – Положення дошки

 

Один-два чоловіки несильно притискують дошку до черевної стінки, а в цей період тварину поступово перевертають через спину в бік скручування матки (рисунок 3).

Матка з плодом, притиснута дошкою, залишається на місці, і таким чином розкручується (рисунок 4).


Shema perekochuvannja tvarini cherez spinu

Рисунок 3 – Схема перекочування тварини через спину

 

Після кожного оберту тварини обов’язково проводять контрольне дослідження стану родового каналу. Якщо рука вільно проходить через піхву, шийку і тіло матки, а спіралеподібні складки зникають, то напрямок обертання вибрано правильно.

 

Shema polozhennja matki za ostatochnogo rozkruchuvannja
Рисунок 4 – Схема положення матки за остаточного розкручування

 

Інколи для досягнення позитивного ефекту доводилося перевертати тварину декілька разів.

Плід після розкручування матки займає неправильну позицію, а тому рукою або за допомогою акушерської клюки разом з тасьмою його переводять із нижньої чи бокової позиції у верхню. Враховуючи те, що шийка матки відкривається повільно впродовж декількох годин, витягування плода проводять обережно і поступово, силою не більше трьох-чотирьох чоловік, з метою запобігання травмування і розривів тканин родового каналу.

Коли матку розкрутити не вдається, то проводять кесарів розтин.

Дослідженнями проведеними авторами статті протягом 42 років (1970−2012 рр.) на 69 коровах віком від 3 до 14 років у яких реєструвалися патологічні роди з діагнозом скручування матки установлено, що ступінь скручування був: до 900 − у 32(46,4 %); близько 1800 − у 28(40,6 %); 3600 і більше − у 9 (13,0 %) корів. У 55 (79,7 %) тварин матка була скручена вліво і лише у 14 (20,3 %) − вправо.

Більш часті випадки скручування матки вліво пов’язані з тим, що у 75−80 % корів плід за вагітності розвивається у правому розі. У лівій половині черевної порожнини знаходиться рубець, який певною мірою перешкоджає повороту матки вправо. Окрім цього, ріг в якому знаходиться плід з перебігом вагітності значно збільшується за об’ємом і масою, широка маткова зв’язка з відповідного боку більше натягується, ніж протилежна.

З 69 тварин зі скручуванням матки, яким подавалася рододопомога, у 57 (82,6 %) корів матку вдалося розкрутити після одного повороту тварини на 1800 у бік скручування через спину. У 12 (17,4 %) корів для розкручування матки було проведено два і більше поворотів, з них у 9 тварин при установленому ступені завороту на 3600 і більше.

Після розкручування матки акушерським дослідженням установили, що у всіх корів плоди займали неправильну позицію: у 42 (60,9 %) випадках − нижню у 27 (39,1 %) − бокову.

Лише 12 (17,4 %) телят після розкручування матки були живими, а решта − мертвими. Смерть плодів за перекручування матки настає внаслідок стискування судин, порушення кровообігу в матці, венозного застою, що веде до порушення функцій плаценти, кисневого голодування і асфіксії плода.

У 6 (8,7 %) корів після розкручування матки котеледони були відокремлені від карункулів, хоріон не був фіксованим до стінки матки і плідне яйце вільно переміщувалося в її порожнині.

Узагальнення. 

  • У корів скручування матки до 900 реєструється у 46,4 % випадків, близько 1800 − у 30,6 %, 3600 і більше − у 13,0 %. У 79,7 % тварин матка скручується вліво і лише у 20,3 % − вправо.
  • Скручування матки призводить до загибелі 82,6 % телят.
  • Ефективним є розкручування матки за методом Шефера. Після одного повороту тварини в бік скручування матки вона розкручувалася у 82,6 % випадків.
  • За скручування матки плід має неправильну позицію і шийка відкривається недостатньо, а тому після розкручування матки необхідно плід перевести у правильну позицію і витягувати його поступово, щоб запобігти травмуванню тканин, які формують родовий канал.

ВЕЛЬБІВЕЦЬ М.В., кандидат ветеринарних наук Білоцерківський НАУ, БАБАНЬ О.А., кандидат ветеринарних наук Білоцерківський НАУ, менеджер консультант ТОВ «ТЕКРО»

 

Прочитано 6626 разів Відредаговано Вівторок, 23 травня 2017 21:15

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Популярні статті

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 290-29-30

Телефон блогу 2Факс: (044) 290-29-38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: cow@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок