Ветеринарія

Хвороби, технологічні карти обробок.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Четвер, 22 березня 2018 13:12
 • Залишити коментар

Під виворотом переддвер'я і піхви (inversio vestibulum vaginae et vaginae) розуміють вивертання її стінки через статеву щілину назовні (результат інвагінації верхньої стінки піхви), що часто спостерігається у корів і рідше у інших тварин. Випинається звичайно верхня стінка, бо вона більш рухома. Нижня ж стінка трохи фіксована в своєму положенні сечівником та сечовим міхуром, який в свою чергу фіксується зв’язкою, прикріпленою другим кінцем до нижньої черевної стінки.

Слід відзначити, що у сук і кішок це захворювання буває не тільки в період вагітності, але й під час тічки.

За ступенем вивороту розрізняють:

 • неповне (часткове) вивертання (inversio vaginae partialis), коли лише частина піхвової стінки вивертається назовні;
 • повний виворіт піхви (inversio vaginae totalis), коли вся піхвова трубка разом з шийкою та тілом матки випинається з вульви у вигляді кулястого тіла.

Причини. Основною причиною є зниження загального тонусу організму і як результат – розслаблення фіксуючого апарату піхви, розриви навколопіхвової клітковини.

Сприяє виникненню захворювання нестача в організмі вітаміну В, внаслідок чого в тканинах статевих органів затримується велика кількість води та знижується тонус вегетативної нервової системи.
Схильність до захворювання у вагітних тварин виникає при стійловому утриманні їх на похилій підлозі, при відсутності активного моціону, неповноцінній годівлі, старечих змінах в організмі, підвищенні внутрішньо¬черевного тиску, при двійнятах і т. п.

Окремі автори вважають виворіт піхви спадково обумовленим, тому в ряді країн не залишають для племінних цілей нащадків від таких корів.

Симптоми. При частковому вивороті піхви в останній третині вагітності при лежачому положенні тварини відмічають невелике червоне випинання з піхви, розміром від курячого яйця до кулака. При вставанні тварини випнута частина піхви здебільшого втягується. Пізніше, з наближенням родів, розміри випнутої частини піхви зростають і вона вже не втягується при стоянні тварини.

 Chastkovij vivorіt pіhvi
Рис 1 – Частковий виворіт піхви

 

При повному вивороті з піхви виступає велике червоне кулясте тіло верхівко якого є шийка матки. Слизова оболонка з блискучої яскраво-рожевої поступово стає синьо-червоною з ознакою венозного застою, вона легко забруднюється, висихає, на ній з'являються рани, тріщини, що призводять до розвитку гнійно-запальних процесів та осередків некрозу, інколи повне випадіння піхви супроводжується вивертанням сечового міхура, при цьому з вульви виступають два кулястих випинання: верхнє – піхва, нижнє – сечовий міхур.

У важких випадках виступає назовні піхвова частина шийки матки, яку видно в середині вивернутих тканин у вигляді вузлика. При повному вивороті піхви може вивертатися і пряма кишка.
Піхву, що вивернулася назовні, можна спостерігати як під час лежання, так і під час стояння тварини.

Загальний стан тварини не порушується. Коли ж на слизову оболонку попадає кал і сеча, у тварини виникає подразнення. В цей час вона проявляє больову реакцію, вигинаючи спину і підтягую¬чи живіт. При надмірних потугах може вивертатися сечовий міхур.

Коли захворювання триває довго, розвивається запалення вивернутої слизової оболонки піхви. Від довгого перебування зовні вона підсихає, тріскається, може травмуватися тваринами, що стоять поруч чи будь-якими предметами.

Прогноз. Якщо у корів загальний стан буває задовільним, то лікування завжди дає ефект. А у тих тварин, що мало ходять, а більше лежать і у яких виворіт піхви настав задовго до родів, прогноз обережний, бо у них можуть виникнути ускладнення (некроз слизової оболонки, уремія, запалення очеревини).

Лікування складається з таких етапів:
 
Mіstok z nahilom do godіvnicі
Рис. 2 – Місток з нахилом до годівниці
 
 • Поставити тварину на „місток” з нахилом до голови на 150 (рис. 2). 

 • Забинтувати і зафіксувати корінь хвоста

 • Виконати низьку сакральну анестезію

 • Обмити випнуті тканини знезаражуючими і в'яжучими розчинами (калію перманганату 1:500; 0,5%-вим розчином таніну; 2%-ним розчином галуну; 2 – 3%-им розчином йодгліцерину).

 • Ослизнити перед вправленням вивернутий орган (відваром з насіння льону 1:30; простерилізованою олією; емульсією йодвісмутсульфаніламіду).

 • У випадку локалізації сечового міхура в середині вивернутої піхви − звільнити його від сечі катетеризацією або проколом голкою.

 • Вправити піхву у тазову порожнину, розправивши її стінки.

 • Для профілактики запалення ввести у порожнину піхви антимікробну емульсію, маткові палочки або піноутворюючі таблетки.

 • Зафіксувати статеві органи.

 • Для усунення потуг застосувати низьку сакральну анастезію або ханегіф.

 • При появі ознак родів зняти шви.

 • На початку утворення вивороту призначити в/м'язово прогестерон.

 • Якщо вправлення неможливе − випнуті тканини видаляють оперативним методом

 

Профілактика:
 • виключити з раціону вагітних корми, що містять фіто естрогени та вражені грибами;
 • організувати щоденний активний моціон, інсоляцію;
 • підлога стійл повинна мати нахил не більше 50.
 
БАБАНЬ О.А., ЩУР В.П. консультанти чеської компанії «ТЕКРО»
 

ЗАМОВИТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ ви можете за телефоном: +38 050 375 43 68

Прочитано 15396 разів Відредаговано Середа, 22 квітня 2020 19:34

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Популярні статті

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 290-29-30

Телефон блогу 2Факс: (044) 290-29-38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: cow@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок